• ZBÝVÁ 41 dní (993 hodin)

Rozhovor: Dana Ellingerová (2017)

Dana Ellingerová

Dana Ellingerová: letos naposledy

Když jsem si před rokem krátce po 7. ročníku závodu TRIEXPERT Vokolo priglu povídal s nejstarší současnou českou vytrvalkyní Danou Ellingerovou a jejím manželem Honzou, seděli jsme tehdy na trávníku objektu Lodních sportů Brno. Tentokrát jsme rozhovor vedli u čaje v komornějším prostředí kavárny Mahenovy knihovny pár dnů před letošním ročníkem našeho závodu.

Dano, vzpomínám si, že jsem se tě loni ptal, zda letos zase poběžíš. Odpovědělas mi, že pokud vydrží zdraví, tak proč ne. Takže: uvidíme tě opět na startu?

Počítám s tím a mohu říci, že se už moc těším.

Před několika dny se ale ke mně dostala zpráva, že prý to snad bude tvůj poslední start v tomto závodě. Je to pravda?

Bohužel ano. Přestože se jedná o výborně organizovaný závod a velmi pěkné prostředí, je už pro mě trať nejen hodně náročná, ale především v určitých fázích také hodně nebezpečná, takže na to musím brát ve svém věku ohled.

To ovšem doufám neznamená, že chceš s běháním skončit?

To rozhodně ne, budu stále běhat, jen ty závody budou na kratších a méně náročných tratích.

Vím, že i tentokrát budeš usilovat o co nejlepší výkon. Jak probíhala příprava?

Především to byl v rámci možností trénink a v závěrečné fázi závody v Běchovicích a v Blažovicích. V Běchovicích jsem při svém desátém startu na těžké desetikilometrové trati dosáhla času 1:14 a doběhla třetí, když jsem byla o 7 a 8 let starší než ty závodnice, které mě předběhly. O čtyři dny později se mi v Blažovicích na poloviční trati běželo podstatně lépe a s časem 35:50 jsem byla plně spokojena. Ale s každým rokem jsou ty výsledky slabší. Když uvážím, že jsem zaběhla Běchovice v 52 letech za 43:39 … Ale co bych ve svém věku chtěla, že? Přesto ale závodím velmi ráda, protože jsou to právě závody, které mě motivují do tréninku.

Víš, kolik jsi toho za ta léta naběhala?

Já ne, ale Honza /manžel/ to přesně eviduje.

Honza /88 let/ okamžitě reaguje a zpaměti odpovídá: „Dana záhy zdolá hranici 70 tisíc kilometrů, což představuje jeden a tři čtvrtě krát kolem rovníku, průměrný počet 2160 km ročně a absolvovaných téměř 800 závodů od 1500 metrů až po 25 kilometrů. Z těch nejdelších běhů zvládla 21x půlmaraton a 4x25 km.“ Honza má obdivuhodnou paměť a o každém závodě dokáže vyprávět. Navíc pak sáhne do tašky, vytáhne hromadu popsaných listů se všemi Daninými tréninkovými údaji, výsledky závodů, matematickými výpočty podle maďarských tabulek, nechybí ani jmenovité údaje významných sportovních či společenských osobností, které jeho manželku při jejích úspěších dekorovali. Věřte nebo ne, ale já jsem takovou podrobnou statistiku za více než půlstoletí činnosti v atletice ještě nikdy neviděl.

Honza pokračuje: „Dana má na svém kontě 40 titulů veteránské mistryně republiky a na evropských a světových veteránských soutěžích vybojovala 16 medailí, z toho 4 zlaté, 6 stříbrných a 6 bronzových. Ve své dosavadní kariéře vyhrála 469 závodů, 141x byla druhá a 93x třetí.“

Dano, v dnešní době chce kdekdo absolvovat maraton. Tebe nikdy nelákal?

Ne, opravdu ne. Obávala jsem se, že bych ho nezvládla, znala jsem své meze a nepostrádala soudnost. Nespokojila bych se s tím, že ho jen absolvuji, jak to mnozí dnes dělají, i když ho třeba zčásti odpochodují.

Jak se díváš na dnešní běžecký boom?

Je moc dobře, že tolik lidí běhá. Ale na závody, zejména na ty nejdelší, by měli jít jen ti, kteří na jeho zdárné absolvování mají.

Nepřehlédnutelná drobná sympatická veteránka Dana Ellingerová /1938/, nejstarší česká vytrvalkyně současnosti, nechyběla na žádném ročníku TRIEXPERT Vokolo priglu. Vždy byla centrem pozornosti diváků a při slavnostním vyhlašování výsledků bylo až dojemné, jak jí všichni aplaudovali. A věřím, že nejinak tomu bude i letos. Dana si to opravdu zaslouží!

• půlmaraton – 1:35:56 /57 let/

Za rozhovor poděkoval a hodně zdraví, dalšího elánu do běhání a sportovních úspěchů popřál